جاذبه های طبیعی


۱- سواحل ماسه ای
باتوجه به وجودحدود ۲۰ کیلو متر نوار ساحلی بسیار زیبا وبکر ماسه ای با شیب بسیار ملایم، و با توجه به دنج وخلوت بودن این سواحل، شنا در آبهای نیلگون دریایی مکران برای هر کسی به رویایی دست یافتنی تبدیل خواهد شد.

۲- جزیره خرچنگها
جزیره خرچنگها یا خور چشک یکی از بکرترین مناظر طبیعی در منطقه میباشد. وجود شنزارهای صاف و نمناک باعث شده تا انواع گونه های خرچنگ در این ماسه ها لانه سازی کرده ودر هنگام غروب آفتاب شاهد گله های خرچنگ باشیم که زیبایی سیار لذت بخشی به خور چشک میبخشد.همچنین این خور محل زندگی انواع پرندگان بومی ومهاجر دریایی میباشد .

۳- جنگلهای حرا
جنگلهاي حرا در دنيا كاربردهاي چند منظوره و ظرفيت بلقوه زيادي براي احيا و توسعه دارند و از جمله فوايد آنها بستر توليد پروتين، آبزي پروري، ماهيگيري، اكوتوريسم و گردشگري، حفظ محيط زيست، مكاني مناسب براي تكثير ميگوي هاي مولد است.گونه حرای موجود در این منطقه ،در فصل گلدهي داراي عطر بسيار خوش بويي است به طوري كه اين بو از فاصله ۱۰ متري به مشام مي رسد و هر رهگذري را مجذوب خود ميكند.جنگل های حرا زیستگاه بسیاری از پرندگان است که خود زیبایی خاصی به منطقه می بخشد. وسعت جنگلهاي حراي كنارك بالغ بر ۴۰۰ هكتار است خورها و رويشگاه هاي مناسب شهرستان شامل خور ناصرآباد، خورگالك، خور بير، خور چشک، خورتنگباز، خور تنگ و خور پزم است.

۴- کوههای ماران وزمبال
در قسمت جنوب شرقی شهرکنارک کوهی بلند و اقع شده است که در میان دریا کشیده شده است.چشم اندازی بسیار زیبا و رویایی که نقش موج شکنی عظیم را داشته و در طوفانهای سهمگین و هنگام بادهای موسمی مونسون پناهگاهی امن برای صیادان دریا دل و شناورهایشان میباشد.این کوه دارای سه دماغه میباشد که به ترتیب زمبال،ماران و ایران بندن نام دارند.بالای این کوه در زمانهای قدیم محل شهرکنارک بوده که پس از استقرار نیروی دریایی ارتش،شهر کنارک به پایین کوه منتقل شده است.

۵- کوه گوردیم
صخره گوردیم در ۷۰ کیلومتری غربی شهر کنارک و درجوار دریای مکران واقع شده است . ارتفاع این صخره حدود ۶۰ متر از سطح دریا بوده و با مسافتی بالغ بر ۲ کیلومترمربع ، زوایاي مختلف آن روبروي دریاي مکران قرارگرفته است .با توجه به موقعیت قرارگیری کوه گوردیم که از سه طرف توسط دریا احاطه شده است و فقط یک سمت آن به خشکی متصل شده ، همانند یک شبه جزیره میباشد.

۶- کوههای مریخی
از کنارک که به طرف دهستان کهیر سفر کنید،اطراف جاده کوههای مریخی یا مینیانوری را مشاهده می کنید،که مناظری از کوههای کره ماه را برای کسانی که از این پدیده زیبا دیدن می کنند ، تداعی می کند و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص کوهها موجب ایجاد شیارها و تراش های زیبایی شده است که گویا نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.این کوهها چاک چاک هستند و شکل های نامانوسی دارند و فاقد پوشش گیاهی هستند و به خاطر غیرعادی بودنشان در سال های اخیر و در میان گردشگران به کوههای مریخی شهرت یافته اند.

۷- بلبلوك
در ۱۰ کیلومتري دهستان کهیر در مسیر جاده روستاي چگردانی لاش از توابع دهستان کهیر در ۴ کیلومتري که این مسیر طی می شود سمت راست این پدیده طبیعی و حیرت انگیز با فاصله ۱ کیلومتر دیده می شود و این مسیر داراي جاده خاکی می باشد.ا ین پدیده داراي دو دهانه می باشد که از یک دهانه آن گل و آب و از دهانه دیگر گاز متصاعد شده خارج می شود که اگر کبریت روشن شده را در دهانه آن قرار دهیم دهانه آن آتش می گیرد و در زمانی که خودمان آن را خاموش نکنیم این آتش روشن می ماند.

۸- چشمه آب شور (عین):
در ۴۰ کیلومتري دهستان کهیر در مسیر جاده روستاي تران از توابع دهستان کهیر در ۴ کیلومتري این روستا در سمت راست یک پدیده طبیعی و حیرت انگیز بصورت چشمه (عین) دیده می شود . این پدیده مانند یک حوضچه که از آن گل و آب بیرون می آید و هرگز پر نمی شود و گل آن براي امراض پوستی استفاده می شود.