موقعیت جغرافیای


شهرستان کنارک با مساحت ۱۱۵۶۹ کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب شرقی ایران و استان درنواحی ساحلی دریای عمان واقیانوس هند ودر حدود ۴۰کیلومتری بندرچابهار قرار گرفته است. این شهرستان دارای تعداد دو شهر، ۲بخش(مرکزی وزرآباد) و ۴دهستان (کهیر،جهلیان،زرآبادشرقی و زرآبادغربی)است و جمعیت آن بیش از ۸۲۰۰۰ نفر میباشد.
مرکزاین شهرستان، بندر صیادی کنارک بوده که با وسعت حدود ۴۷۰ هکتار ،جمعیتی بالغ بر ۳۹۰۰۰ نفر را درخود جای داده است. این شهرستان از شمال به شهرستان نیکشهر ، از جنوب به دریای عمان ، از شرق به شهرستان چابهار از غرب به استان هرمزگان منتهی می گردد.شهرستان کنارک بلحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و امکانات و توانمندیهای بالقوه صید و صیادی و کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
و چون از نظر مختصات جغرافیایی نزدیک به مدار راس السرطان می باشد اثرات جانبی بادهای موسمی و اثر تعدیل کننده دریای عمان ، این شهرستان را از نظر آب و هوایی ، در تمام فصول سال معتدل نموده است. ، مناظر دیدنی ثپه های گل افشان در کهیر . مزارع کاشت موز در منطقه زرآباد،محوطه های پارینه سنگی (قدمت پیش از تاریخ موقعیت کنارک)،فرودگاه وپارک ساحلی وپلاژهای ساحلی بندر کنارک برخوردار می باشد.